Co umí chytré židle

Židle jsou v kancelářském prostoru kromě pracovního stolu tím nejzásadnějším prvkem, bez kterého se žádná kancelář neobejde. Většina lidí pracujících v kancelářích na ní tráví téměř celou pracovní dobu. Ve většině kanceláří se vyskytují pouze dva typy židlí, a to kancelářské židle a křesla a konferenční židle.

Dobrá pracovní židle se pozná podle několika hlavních znaků. Měla by umožňovat pojezd a zároveň by měla být i dostatečně stabilní.  Kvalitní typy židlí jsou opatřeny pětiramenným  podnožím s kolečky, která lze vybrat podle typu povrchu, buďto tedy na hrubší nebo hladší povrch. Kolečka by měla být zároveň opatřena brzdou. U sedáku se předpokládá jeho nastavitelnost a kvalitní čalounění. Sedací plocha by měla být dostatečně široká, zvláště v případě, že na jedné židli budou sedávat různé osoby.  U kvalitních židlí by mělo být samozřejmostí nastavení výšky sedáku, a to buď mechanicky anebo zařízením pracujícím na bázi plynového pístu.

Za chytré židle považujeme takové, které člověku umožňují změnu polohy těla, to znamená, že sezení na nich je takzvaně dynamické. Jejich dynamický systém sezení umožňuje automatické přizpůsobení zádové opěry pro zádové a sedací svalstvo. Takovéto židle zabraňují statickému sezení, které způsobuje únavu zádového svalstva. Chytré židle zabrání jakémukoli omezení proudění krve ve vašich nohách. Například pro dlouhodobé psaní na klávesnici by mělo být možné sklonit sedací plochu dopředu. Podpěrky rukou mají mít možnost měnit výšku podle velikosti člověka, který na ni usedne, a také měnit sklon  společně se změnou polohy sedáku i opěráku. Zádová opěrka by měla být vždy polohovatelná ve vertikálním i předozadním směru. Měla by vždy držet záda ve správném zakřivení a neustále kopírovat jejich pohyb a nenechat je v nesprávné poloze.

Při sezení na židli se nám dokonce lépe přemýšlí, pokud nám židle umožní mírné pohupování nebo houpání, takže tuto možnost rozhodně využijte a dopřejte si zdravé a zároveň příjemné sezení.

http://vybavujeme-kancelar.cz/kancelarsky-nabytek/kancelarske-zidle/kancelarska-kresla

Foto – zdroje: students.egfi-k12.org, cootattooo.com, weiku.com.