Dýhy jako výrobní materiál kancelářského nábytku

Dýha se velmi podobá dřevu. Je to vlastně tenká vrstva dřeva o tloušťce 0,3 – 5 mm na dřevotřískové desce. Používá se při výrobě povrchů nejrůznějších druhů nábytku od šatních skříní až po kancelářské stoly.
Nejstarším způsobem zpracování dýhy je rozhodně klasické řezání, dále takzvané loupání a krájení, kterými se vyrábějí okrasné svrchní díky.  Na jednotlivých listech se opakuje vazba, která vylepšuje vzhled konstrukčních desek.
ABS plastové hrany jsou používány k ukončení  laminotřískových desek při výrobě nejen kancelářského nábytku.  I naše firma je využívá. Jsou pevnější a kvalitnější než zažehlovací papírové hrany. Všechny hrany našeho kancelářského nábytku jsou ohraněny silnou 2 mm ABS hranou, aby byla podstatně zvýšena životnost i celková odolnost nábytku.
Dýhovka truhlářská je konstrukční deska vyrobená oboustranným překlížením dýhovkového středu loupanými dýhami.  Na výrobu středu se využívají povětšinou smrkové dýhy, uložené vedle sebe na hranách.  Na vrchní vrstvy nazývané překližkovačky se používají zejména dřeva topolu, buku a břízy. Výrobek je poté určen k vnitřnímu použití v suchém prostředí.  Využívá se hlavně k výrobě nábytku, dveřních zárubní, stavebně truhlářské výrobě a pro výrobu namáhaných dílců. Dýhovky jsou konstrukčním materiálem, který dále prochází dýhováním, lakováním, natíráním. Vhodným způsobem se pak uzavírají hrany.  Dýhovky nejsou vhodné do mokrého a vlhkého prostředí.
Dýhová sesazenka je spojení listů krájených nebo excentricky loupaných do formátu určených rozměrů a provedení. Kořenice je růstová odchylka negenetického původu. Je specifická svou velmi spletitou vazbou vláken, jemnou součkovitostí, barevným žilkováním. Arodýha  je dýha s reprodukovatelnou texturou. Vyrábí se krájením bloku dýh slepených k sobě. Blok se lisuje buďto plošně anebo pod různými tvary. Vyrobená arodýha může mít kresbu páskovou (radiální) fládrovou, plamencovou, kořenicovou a další.
Jako všechno i dýhovaný nábytek má svoje výhody a nevýhody. V interiérech se v posledním období stal dýhovaný nábytek velmi žádaný. Vyveden z několika různých dýh působí velmi luxusně a stejně tak bude působit dýhovaný nábytek i ve vaší kanceláři, pokud si nás vyberete za své dodavatele kancelářského nábytku. U dýhovaného nábytku se jedná o olepenou plochu, která je tvarově stálá, jádro povětšinou tvoří dřevotříska a i když se říká, že dřevo neustále pracuje, u dýhovaného nábytku je to jinak. Dobře zpracovaný dýhovaný nábytek je tvarově stálý. Cenově vychází levněji než nábytek z masivu.
K jeho nevýhodám patří méně snadná opravitelnost v případě mechanického poškození. Tento druh nábytku by neměl být vystavován nežádoucím vlivům, převážně nadměrné vlhkosti anebo slunečnímu záření. Toho se však v moderních kancelářích není třeba nikterak obávat.

http://www.vybavujeme-kancelar.cz/kancelarsky-nabytek/

Foto – zdroje: images.space2.com, chworkspace.co.uk, image.made-in-china.com.