Jak vybrat správný skartovací stroj

Jak vybrat správný skartovací stroj
Při současném množství nejrůznějších dokumentů je poměrně těžké zabránit zneužití informací cizí osobou. Proto je nutné předcházet krádežím informací a jejich zneužití maximální ochranou těchto dat. Bohužel v současnosti tvoří 77% odpadu informace, které mohou být zneužity. Ke zneužívání dat dochází konkurencí, podvodníky a podobně, takže byste měli být ve své kanceláři připraveni na to, skartovat vše ještě před tím, než se to vyhodí do odpadkového koše. 
Jak tedy správně vybrat skartovací stroj? Při jeho výběru je v prvé řadě nutné brát v úvahu nejdříve, kde bude skartovací stroj umístěn a kolik osob jej bude užívat. Osobní skartovačka s nízkou intenzitou skartace bude postačovat pro jednu osobu, která skartuje až 160 listů denně. Do malé kanceláře s asi třemi osobami bude vhodná skartovačka se střední intenzitou skartace a s možností skartovat do 600 listů denně.  Pro středně velkou kancelář zvolte spíše vetší intenzitu skartace do 1700 listů denně. Takový skartovací stroj bude vhodný pro kancelář s jednou až pěti osobami.  Kancelář nad pět osob bude pravděpodobně potřebovat velmi intenzivní skartaci, a tudíž i profesionální skartovací stroj s možností skartovat denně i více než 2000 listů denně.
Dalším faktorem pro volbu je posouzení nutného stupně bezpečnosti. Špičkovou ochranu dat vám zajistí takový skartovací stroj, který rozřeže 1 list papíru A4 na 3000 kusů (micro shred DIN 4) – rozměr skartovaných částic 2 x 10 mm. Vysokou ochranu údajů na skartovaných dokumentech vám poskytne skartovací stroj, jenž rozřeže 1 list papíru A4 na 412 kusů (částice: DIN 3) – rozměr skartovaných částic je 3,9 x 38 mm.  Pokud vám bude postačovat standardní ochrana, skartovací stroj vám nařeže dokumenty na proužky 5,8 mm (DIN 2) a celý arch papíru A4 rozřeže na 36 kusů. Základní ochranu zajistí řezání na proužky (DIN 1) o síle 7 mm a jeden list papíru A4 tak bude rozřezán na 30 kusů.
Skartovací stroje mohou mít následující dodatkové funkce: 
Systém automatického zastavení a zpětný chod při vložení více listů, než dovoluje kapacita stroje.
Dalším unikátním systémem je systém automatického zastavení skartovacího stroje při dotyku rukou v oblasti vstupního otvoru.
Bezpečnostní zámek zabrání náhodnému spuštění skartovacího stroje.
Turbo Jam Release je tlačítko na skartovacím stroji, díky kterému je možné ulehčit si práci s odstraněním zaseknutých papírů ve stroji.
Sleep Mode je opatření na skartovacích strojích, díky kterým se po 2 minutách od ukončení poslední operace stroj automaticky vypne.
A konečně technologií Silent Shred jsou opatřeny skartovací stroje, které zaručují ultratichý chod.
Závěrem malá rada – nezapomeňte na pravidelné mazání nožů ve skartovacích strojích, zlepšuje to účinnost řezných jednotek a výrazně se tím prodlouží životnost těchto skartovacích strojů.

Mnoho druhů skartovacích strojů naleznete zde http://vybavujeme-kancelar.cz/kancelarsky-nabytek/kancelarska-technika/skartace

Foto – zdroje: blog.movetolakemary.com, shreddingbyadera.com, images01.olx.in.