Kancelářský stůl

Ke každému standardnímu vybavení kanceláře patří pracovní kancelářský stůl. Pracovní stůl nemusí být jen stolem psacím, ale může být i stolem jednacím. A právě s ohledem na účel, ke kterému má sloužit, by měl být kancelářský stůl vybírán.

Výška pracovního a jednacího stolu je v tomto případě stejná, činí 72 až 75 cm od podlahy. Jednací stůl může také navazovat na stůl pracovní, a pak může mít nejrůznější půdorysné tvary. Buďto může mít tvary klasické, jakými jsou obdélník, čtverec, půlkruh, elipsa nebo tvary méně tradiční, například tvar kruhové výseče, třičtvrtěkruhu, kruhové úseče, fragmentů elipsy nebo jiného organického tvaru.

Plocha jednacího stolu by měla být taková, aby se na ni vešly jednací materiály i větších  rozměrů, jako například formát A2 a ještě by na něm mělo zbýt alespoň trochu místa na případné občerstvení.    

Minimální délka pracovního stolu je 90 cm, ta optimální je však mnohem větší - až 160 cm. V současnosti většina výrobců kancelářských stolů pamatuje na vedení kabeláže. Ta je skryta buďto v ploché drážce stolu nebo v kabelovém krytu pod deskou stolu. Uvnitř stolové desky pak bývají kabelové průchodky, nebo jsou kabely kancelářské techniky vyvedeny volně přes zadní hranu stolu.

Kancelářský stůl by měl být vybaven vícero zásuvkami nejlépe alespoň čtyřmi. Pokud zásuvky nejsou součástí stolu, měl by u něj být kontejner, ať už volně uložený nebo mobilní, na kolečkách. Má-li deska pracovního stolu alespoň 160 cm, mohou být ke stolu použity kontejnery i dva. Kontejnery bývají nejčastěji zásuvkové, ale mohou být opatřeny i dvířky nebo roletkou. Materiál kontejneru by měl být shodný s materiálem použitým na výrobu pracovního stolu. Nejčastěji se využívá dřevo, nebo dřevo v kombinaci s kovem, případně kov s plastem nebo pouhý plast.

Méně využívanou variantou bývá kombinace počítačového stolu s pracovním. Pracovní plocha se v tomto případě uvolní pro přehledné rozložení dokumentů.  

http://vybavujeme-kancelar.cz/kancelarsky-nabytek/kancelarske-stoly/psaci-stoly

Foto – zdroje: weiku.com, designskpk.blogspot.com, spacify.com.