Orientace pracovního stolu

Na každé zařízení a vybavení místnosti jsou vždy kladeny jisté charakteristické požadavky, ani u pracovních stolů tomu není jinak. Pracovní stůl nebo i celá soustava stolů by měla být orientována tak, aby byly splněny všechny nejdůležitější požadavky.   

V prvé řadě k nim patří přirozené denní osvětlení. To by mělo na pracovní desku obvykle dopadat z levé strany. Je-li ovšem ten, kdo u stolu pracuje, levák, jeho stůl by měl být orientován přesně opačně, aby si dotyčný nestínil.

Aby oči pozorovatele monitoru nebyly příliš namáhány, měla by být obrazovka monitoru vzdálena 50 – 70 cm. Ani odrazy a odlesky denního světla nebo umělého osvětlení by se na obrazovce neměly odrážet.   Zdrojem nepřiměřené únavy zraku by se při práci u PC mohla stát obrazovka orientovaná proti oknu. V tomto případě dochází k silnému kontrastu  vnímaných ploch v zorném poli.

Pokud se soustředíme na umístění a orientaci monitoru, u toho platí, že horní řádek textu na monitoru by se měl nacházet o něco níž než oči pracujícího. Pokud by byl monitor umístěn výše, docházelo by k napětí v krční oblasti páteře a také v ramenou.

Monitor a klávesnice by měly být v jedné přímce, při práci na PC by nemělo totiž docházet  k otáčení těla ani krku.

I při umístění klávesnice samotné je prioritou zachování pravých úhlů. Předloktí má při psaní na klávesnici svírat pravý úhel s nadloktím.

Při práci u počítače je bohužel jedním z nejrizikovějších pohybů práce s myší. Ti, kdo pracují s počítačem několik hodin denně, již jistě okusili na vlastním těle, jak dokáže bolet přepínané předloktí nebo zápěstí. V případě práce s myší také platí jistá ergonomické pravidla. Pohyb s myší by měl být maximálně přirozený. Člověk pracující s myší by neměl zbytečně vychylovat paže z přirozeného úhlu. 

Všechny potřebné dokumenty by měly být na pracovním stole v dostatečné blízkosti, aby top pracujícího nenutilo k asymetrickým pohybům krku.

Kvalitní psací stůl naleznete také na této adrese: http://vybavujeme-kancelar.cz/kancelarsky-nabytek/kancelarske-stoly/psaci-stoly

Foto – zdroje: mhofurniture.en.busytrade.com, alibaba.com, trendzona.com.