Projektování prostoru kanceláře

Zařizujete-li firemní prostory kanceláře, měli byste v prvé řadě zohlednit činnost, která v nich bude vykonávána a také stanovit základní prostorové a provozní nároky.

Menší firemní kanceláře lze situovat do vhodných k tomu určených prostor, například do vstupního podlaží bytového domu, do samostatného křídla v objektu firmy anebo do poněkud atraktivních prostor v podkroví budov. Mohou samozřejmě tvořit i součást dílenských nebo skladových prostor.

Pro zásady zařizování a navrhování administrativních budov a prostorů, komplexů budov i jejich částí, které obsahují prostory pro administrativní, koncepční a manažerskou činnost  platí  ČSN 73 5305 vydaná v roce 2005. Norma se přiměřeně vztahuje na kancelářská pracoviště, pokud jsou součástí jiných typů pracovišť, provozů a budov.

Na jednu osobu sedící u stolu činí plocha jednacích prostor (zasedací místnost) vždy minimálně 1,3 m2.

Obecně se dá vybavení uzavřené samostatné kanceláře shrnout takto: obsahuje vstupní prostor s koutem na věšák či místem vhodným pro odložení šatstva. Dále musí být vybaveno WC a umyvadlem, které budou přístupné z předsíně. Nemá zde chybět ani místo pro případné čekající klienty. Podle potřeby by zde mělo být i vybavení pro sekretářku či asistenta, pokud ho máte. Kancelář má mít také prostor k zajištění drobného občerstvení takzvanou kuchyňku, ta bývá často součástí kanceláře sekretářky.  V kuchyňce by měla být chladnička, dřez, kávovar, případně mikrovlnná trouba.

Vlastní kancelářské prostory mají obsahovat pracovní stůl, ideálně včetně mobilního kontejneru, kancelářskou židli, počítač a kancelářské skříňky nebo knihovnu na umisťování důležitých dokumentů. Poměrně často bývá součástí kancelářských prostor i místnost určená k archivaci dokumentů účetních dokladů, smluv a firemní korespondence. Tato místnost může zahrnovat i kartotéku, knihovnu s odbornými publikacemi a může celkově plnit funkci archivu. Skříňové a policové systémy jsou koncipovány tak, aby vyhovovaly rozměrově umístění pořadačů s formátem A4.

http://vybavujeme-kancelar.cz/projektovani-pracovnich-prostoru

Foto – zdroj: zeospot.com, home-designing.com, canloveme.info.