Správné osvětlení kanceláře

V posledních letech se výrazně zkvalitnily zdroje světla. Odborníci na dotaz, zda mají mít lidé v interiérech světla více či méně odpovídají: lepší světlo! Zapomenout by se nemělo ani na  kvalitní design a originalitu. Stále oblíbené jsou plasty a samozřejmě i tradiční sklo.
Zdroj světla na pracovním stole má být dostatečný, a to proto, aby dokázal osvětlit co největší část plochy. Svítidlo na pracovním stole nesmí být slabé ani silné. Pro práci u stolu si nesmíme stínit, takže pravák mí mít světlo či lampu umístěnou vlevo a levák naopak vpravo.  Světlo by mělo na pracovní stůl dopadat z výšky 40 – 50 cm pod úhlem 60 – 70°. Každý ocení u pracovního stolu obvykle polohovatelné svítidlo, takové je vždy lépe přizpůsobitelné.
Sledujte letošní trendy a vydejte se při výběru svítidel ekologickou cestou. Vybírejte ekologické zdroje světla a můžete uspořit až 80 % elektrické energie. Například LED žárovka s výkonem 8,5 W totiž spolehlivě nahradí klasickou 60 wattovou žárovku.
Na osvětlení prostor bez dalšího místního osvětlení jsou kladeny vysoké nároky. Mělo by dosahovat intenzity osvětlení v rozpětí 250 – 500 luxů. Osvětlení míst s opravdu velkými nároky na vykonávané činnosti jako jsou čtení a psaní by mělo dosahovat intenzity mezi 600 – 1000 luxy.
Základním předpokladem vhodného a zdravého osvětlení v pracovně je skloubení denního a umělého osvětlení. Denní světlo by mělo na pracovní stůl dopadat z levé strany, pokud se jedná o pracovní stůl praváka. U leváka je to opačně. Obrazovka monitoru by neměla být  umístěna proti oknu, aby na ni nedopadalo denní světlo a zároveň by neměla být v pozici, kdy bude oslňována reflexy a odlesky. Neměla by být umístěna ale ani pod oknem. Pokud tomu tak totiž je, je toto umístění velmi únavným pro oči, neboť jsou namáhány silným kontrastním vnímáním ploch v zorném poli.
Všechna okna v kanceláři by měla mít možnost zastínění.

http://vybavujeme-kancelar.cz/jsme-%C4%8Desk%C3%A1-rodinn%C3%A1-firma-anteria

Foto – zdroje: ciiwa.com, aasthadesigners.com, kambo-shop com.