Výběr správného osvětlení na váš kancelářský stůl

Výběr správného osvětlení na váš kancelářský stůl

V zimních měsících s krátkými dny, kdy se tma za okny objevuje velmi brzy, je zvlášť důležité mít na svém pracovním stole v kanceláři kvalitní osvětlení. Pod pojmem kvalitní máme na mysli nejen dobře a dlouhodobě funkční, vzhledově dokonalé, estetické a ekonomické osvětlení, ale i takové, které nebude škodit vašemu zdraví a nepoškodí tudíž váš zrak.
Při výběru kvalitního osvětlení pro pracovní stůl vycházíme z konkrétních světelných podmínek. V zásadě platí: čím více přirozeného světla dopadá na plochu našeho pracovního stolu, tím lépe. Vše tedy začíná již správným umístěním pracovního stolu, který by měl být poblíž okna, ale nesmí vás přitom ozařovat slunce. Správně vám nesmí svítit přímo do očí.     
Jako nejpraktičtější varianta umělého osvětlení na pracovním stole se jeví praktické lampy na kloubech, se kterými lze otáčet do všech stran.
Správně osvětlená plocha stolu je pod úhlem 70°a z výšky mezi 40 až 50 centimetry. Pravákovi musí dopadat světlo na stůl z levé strany a levákovi naopak. I síla světelného zdroje musí být přiměřená, světlo nesmí ani příliš osvětlovat, ani být šeré. V případě, že tomu tak je, pociťujete v důsledku toho na svém pracovním místě dříve bolest očí i únavu.  
Jako světelný zdroj do lampy jistě v moderní kanceláři využijete především úsporné, halogenové žárovky. Ty mají nejblíže ke klasickým žárovkám. Halogenové žárovky dokážou svítit až 2000 hodin. Hodí se zvláště dobře do místností, kde se často rozsvěcí a zhasíná. Pracují při vyšších teplotách, takže nabízejí intenzivní jas.  Využít můžete i LED svítidla, u nich však mějte na paměti, že potřebují delší start k dosažení plného výkonu. LED zářivka o síle 806 lumenů (lm) odpovídá klasické 60W žárovce. Kompaktní úsporné žárovky mají výbornou životnost okolo 15 000 hodin. Jejich tvary jsou různé od trubicovitých, přes spirálovité až ke klasickým zaobleným. Kompaktní úsporné žárovky nahrazují standardní žárovky se závity  E14 a E27. 

http://www.vybavujeme-kancelar.cz/kancelarsky-nabytek/kancelarska-technika


Foto – zdroj: homedesigning.com, housetohome.co.uk, images.businessweek.com.