Vyznáte se v nábytkářských materiálech?

Vyznáte se v nábytkářských materiálech?

Ať už se rozhodnete pro nákup hotového nábytku anebo si chcete nějaký kousek zkonstruovat vlastnoručně, je zapotřebí umět se orientovat v nábytkářském slovníku. Nábytkový materiál a desky speciálně jsou tak trošku oříšek, neboť jejich názvy se skrývají za zkratkami. Jak tedy co nejlépe porozumět doslova tajné řeči zakódované v několika písmenech abecedy? Nejlepší je se s ním seznámit!
I pro zkonstruování poměrně jednoduché záležitost, jako je kupříkladu police na zeď, aby se člověk vyznal nejméně ve dvaceti zkratkách, které s materiálem na výrobu nábytku a menšími stavebními pracemi souvisejí. Totéž platí i pro případ, kdy chcete být při koupi nábytku schopni odlišit materiál kvalitní od toho méně odolného.
Konstrukční nábytkářské materiály dělíme do několika skupin. Jsou to dřevotřísky, dřevovláknité desky, stavební desky, kompakty, masivní dřevo a překližky.
Pod dřevotřísky (DTD) řadíme materiály s viditelnými třískami na povrchu. Patří k nejlevnějším materiálům.  Pokud je srovnáváme s dřevovláknitými materiály, mají oproti nim nižší hustotu. Co se týče této skupiny, řadíme pod dřevotřísky ještě laminotřískové desky (LTD).  Jedná se vlastně o  DTD s povrchem z lamina.
Do skupiny dřevovláknitých desek (DVD) patří sololit, sololak, akulit, MDF a HDF. Jedná se v podstatě o dřevovláknité desky, které jsou lisovány buďto za sucha, nebo za mokra na velkou hustotu. U MDF desek, které jsou silnější než sololit a jsou z obou stran hladké, můžeme hovořit o velmi odolném a perfektně opracovatelném materiálu. Tento materiál je určen pouze k interiérovému využití. HDF desky mají ještě větší hustotu než MDF desky. Využívají se jako nosné vrstvy laminátových podlah.  Jsou odolné, tvrdé, ale také se nehodí do vlhka. 
Ke skupině stavebních desek řadíme OSB desky, lisované z velkoplošných dřevěných třísek a  QSB a MFP desky, které jsou vlastně levnější jednovrstvou variantou OSB desek.  OSB desky odolávají i vlhku, takže je lze využít i k exteriérovému použití.  Jejich další název je dřevoštěpové desky a využívají se spíše jako stavební materiál. Třísky větší velikosti se v nich ukládají do tří vrstev. Pro exteriérové stavby jako například pergoly, altány či zahradní domky, je zapotřebí tyto desky impregnovat lakem nebo voskem.   
Ke kompaktům řadíme vysokotlaký laminát (HPL), jenž je označován za nástupce umakartu.  Lze jej využít k interiérovému i exteriérovému účelu.  CPL, což je středotlaký laminát, je vhodný pro povrchy interiérových dveří. Alukompakt je kombinací vrstev HPL a hliníku – jedná se o samonosnou desku a využívá se jak při výrobě nábytku, tak kupříkladu i k výrobě klik.
Masivní dřevo v sobě zahrnuje několik druhů desek. První je laťovka (PDL), která je pevná a těžká, další typ je spárovka, masivní dřevěná deska slepená z hranolků, jednovrstvá a třetí typ je biodeska, vyrobená z několika vrstev masivního dřeva. Je tvarově stálá a pevná, k její výrobě se nepoužívá chemických přísad. 
A na samý závěr jsou tu ještě překližky (PDP), které se lepí z lichého počtu dřevěných dýh, jež se kladou kolmo na sebe.  Tyto desky se používají k výrobě nábytkových koster anebo na pružné lamelové rošty do postelí.  Existují i jejich varianty z tropických dřevin.

http://vybavujeme-kancelar.cz/kontakty

Foto – zdroje:  ammonitum.com, judik.hr, furniturebandung.com.