Zajištění bezpečnosti fungování kancelářského nábytku

Zajištění bezpečnosti fungování kancelářského nábytku

Vyšší nároky kladené na ergonomii veškerého zařízení a také na komfort jeho užívání otevírají cestu elektricky ovládaným pohybovým mechanismům a komponentům nejrůznějších typů moderního kvalitního nábytku. Například kancelářská pracoviště, ale i kuchyňská a mnohá jiná mohou být výškově přizpůsobená potřebám jejího uživatele, rovněž i stylu jeho práce anebo zdravotnímu handicapu. Individuální nastavení je tak možné nejen u křesel a kancelářských židlí, ale i u stolů nebo přídavných stolků atp.
Se zvyšujícím se komfortem a multifunkčností při ovládání a používání motorických mechanismů pohybu však ruku v ruce přicházejí i úrazy v celkově se zvyšující tendenci. I poškození majetku je faktor, kterému je nutné věnovat náležitou pozornost.
Důležitým prvkem ovládání takovýchto systémů je senzor, který ovládá všechny pohonné jednotky. Podle toho, jaké konkrétní požadavky na zabezpečení kancelářského i jiného nábytku máme, takový senzor zvolíme. Důležitý je i charakter potenciálního rizika.
Motoricky poháněné části nábytku mají obvykle základní princip bezpečnosti založený právě na zastavení případně vrácení pohybu při jakémkoli, třeba i slabém nárazu na překážku. Buďto má tuto funkci v sobě přednastavenou již motorická jednotka anebo je možné použít elektronický bezpečnostní systém, který následně ovládá pohonné jednotky.
U kancelářského, ale i dalších typů nábytku, kde cílem je změna výšky pracovní plochy anebo například zavírání a otevírání dveří je vždy riziko úrazu vyšší a to převážně kvůli riziku přimáčknutí či skřípnutí. Jen málo bodů v těchto částech nábytku nepředstavuje žádnou hrozbu ve formě zranění při manipulaci s tímto nábytkem.  V těchto případech se pro zabezpečení používají nejčastěji flexibilní profily, jež fungují na principu kontaktních spínačů a funkci ochrany pak plní v kterémkoli místě, a to po celé své délce.  Bývají montovány na hrany anebo podél hran nábytku, na místa, kde je možné očekávat nejvyšší riziko zranění.
Novinkou ve světě bezpečného používání nábytku jsou takzvané miniprofily, které mají přednost v tom, že se dají ohnout prakticky do jakéhokoli tvaru.

http://vybavujeme-kancelar.cz/kontakty

Foto – zdroj: hit-decor.net it-decor.net, firstfurniture.org, salestores.com, intex.orgg.