Zdravý nábytek jako prevence potíží vznikajících při práci

Ti z nás, kteří pracují dlouhodobě vsedě v kanceláři, již zcela určitě alespoň občas pociťují některé ze zdravotních obtíží, které jsou s takovou prací a dlouhodobým sezením spojené. Ti, kdož musejí sedět u počítače několik hodin denně, dobře vědí, co je to bolest páteře, ramen, rukou, ale i předloktí nebo zápěstí. Mnohé potíže mohou pomoci řešit uvolňovací cviky a správný způsob sezení, je však neméně důležité pracovat v prostředí, které je zdravé a mít k dispozici ergonomicky nastavený nábytek, který umožňuje správné držení těla při práci.
Základem zdravého sezení je ergonomická židle a vhodné umístění stolu, který má být co nejblíže u těla. Pokud nedodržujeme správnou pozici při sezení u počítače a pracujeme s myší 3 a více hodin denně, máme 60% naději, že se u nás vyvinou problémy v oblasti šíje s ramen. Každý čtvrtý člověk pracující u počítače si už nyní stěžuje na bolesti svalů paže. Všechny tyto obtíže vedou k syndromu  RSI nemoci, která vzniká opakovaným zatěžováním a poškozováním svalových vláken, ale také kloubů, šlach a nervů.  
Zdravotním potížím se však můžeme účinně bránit, a to tím, že budeme držet myš a klávesnici co nejblíže tělu a vprostřed pracovního stolu. Proto je také vhodné zajistit si dostatečně dlouhý kabel nebo bezdrátovou myš a klávesnici.
Naše správné sezení u počítače výrazně podpoří kvalitní ergonomicky řešená židle s flexibilní zádovou i hlavovou opěrkou. Díky ní se pak můžeme snadno přizpůsobit změnám pozice zad a také poloze hlavy. Židli je potřeba vybírat ve vhodné váhové kategorii vzhledem k naší hmotnosti.
Pro práci u počítače je také důležité udržovat správnou vzdálenost očí od monitoru a úhel pohledu. Oči mají být vzdáleny od monitoru minimálně 50 cm, horní okraj monitoru by měl být v úrovni očí a proto je ideální, pokud máte možnost nastavit si správný sklon monitoru. Monitor by měl směřovat mírně spodní hranou k člověku, který s ním pracuje. Touto polohou odlehčujeme ploténkám a zátylku.  Předloktí má správně ležet v pravém úhlu na pracovní desce. Je tedy ideální, pokud máme k dispozici stůl, jehož výška pracovní desky je nastavitelná.

http://vybavujeme-kancelar.cz/kancelarsky-nabytek/kancelarske-zidle

Foto – zdroj: webmd.com, demandstudios.com, zafu.net