Židle a správné sezení

Židle patří k zásadním prvkům kancelářského prostoru. Mnozí z nás na jejím sedadle tráví většinu své pracovní doby, která již obvykle není jen osmihodinová. A přiznejme si, kdo z nás vydrží sedět po celou tuto dobu ve správné pozici? Aniž si to často uvědomíme, právě správně zvolená židle a dobrá poloha při sezení by nás mohly uchránit před zdravotními problémy se zády. Statické sezení v nesprávné poloze může způsobit kromě bolestí zad mnohé další problémy, například bolesti hlavy a krční páteře, dokonce i poruchy trávení nebo nedostatečné prokrvování dolních končetin. 
Z hlediska využití jsou v kancelářích nejběžnější kancelářské židle a křesla a židle konferenční. Současný trh nabízí opravdu širokou škálu veškerých těchto typů židlí, je však dobré na tomto místě zmínit, že i jejich kvalita je různá.  
Podle posledních odborných výzkumů je považováno za správné sezení takzvané dynamické.   Jedná se o sezení, při kterém se neustále mění poloha, člověk se musí vyrovnávat a balancovat. V takovém případě je pak páteř člověka v neustálém pohybu a nedochází k jejímu zvýšenému napětí, páteř se uvolní a nevznikají pak bolesti zad. A v dynamickém sezení se spatřuje i další výhoda, takovéto sezení totiž podporuje i kreativitu a dynamiku nejen v pohybu, ale i v myšlení. Proto jsou stále více k vidění takzvané dynamické kancelářské židle a křesla, která tento způsob sezení podporují.
A co můžeme udělat my pro správné sezení? Pro správné sezení na jakékoli židli je zapotřebí využívat celou její sedací plochu. Chodidla by měla spočívat na podlaze v celé své délce a  stehna s lýtky by měla svírat pravý úhel. V přední části hrany sedadla byste neměli pociťovat žádný tlak na stehna. Podle typu činností při sezení na židli by měla i opěrka židle či křesla svírat odpovídající úhel. Nejčastěji optimální sklon zádové podpěrky židle a jejího sedáku tvoří úhel 100 až  105°. Často kancelářské židle nabízejí i opěrku hlavy, která je nutná při vyšším sklonu opěradla. I bederní část opěry by měla být správně nastavena, a to tak, že bude dostatečně podepírat horní oblast pánve při alespoň částečném zachování bederního prohnutí páteře.
Před nákupem si kancelářskou židli nebo křeslo osobně vyzkoušejte a nechejte si poradit od zkušených prodejců, kteří vám s výběrem vhodného sezení do vaší kanceláře rádi pomohou.

http://vybavujeme-kancelar.cz/kancelarsky-nabytek/kancelarske-zidle

Foto - zdroje: archiproducts.com, motorauthority.com, lundhalsey.com.