Drahoslav Menčík

Jak to všechno začalo?

Před několika lety se moje rodina rozhodla podnikat v oboru vybavování interiérů, kanceláří a laboratoří. Bylo to v době mé rané puberty, kdy jsem o podnikání vůbec nic nevěděl a neměl jsem tenkrát tušení, že by to někdy mohla být také moje práce. Mělo to tenkrát pro mě obrovskou výhodu. Měl jsem vždy zajištěnou brigádu. Každé prázdniny nebo volno, pokud to bylo možné, jsem pomáhal jako montážník nábytku.

Když jsem dostudoval obor mechanik elektronických zařízení (dodnes nevím proč jsem si vybral tento obor :) ), začal jsem dálkově studovat další střední školu, tentokrát obor Podnikání. Zároveň jsem se rozhodl pokračovat v tom, co už umím a začal jsem se věnovat vybavováním interiérů na plný úvazek. Protože jsme byli malá firma, nezbývalo nic jiného, než se naučit úplně všechno. Musel jsem se naučit rozumět technologii výroby, plánování jednotlivých prací, odprezentovat vše zákazníkům a v konečné fázi to také zrealizovat. Časem začala přibývat konkurence a prosadit se bylo těžší a těžší. Říkal jsem si jak je to nespravedlivé, tolik o tom vím, mám bohaté zkušenosti a nikdo to neocení. Vždyť ten náš nábytek je tak hezký a kvalitní. Později jsem na to přišel. Nešlo totiž o nábytek.

Za své chyby neplatíme jenom penězi

Když se před šesti lety narodil můj nejmladší bratr, naše maminka chtěla, abychom navrhli a vybavili dětský pokojíček. Samozřejmě, že „kovářova kobyla“ chodí bosa a nikdo se k tomu neměl. Proto nám naše milá maminka připravila překvapení. Objednala nábytek z internetu. Už ve dveřích nás přivítala poněkud rozladěná, že prý se řidič přepravní služby nemohl dozvonit, tak hromadu „krabic“ složil před vchodem. Prostě řidič nezavolal dopředu, že veze zásilku a tím pádem tam ta celá hromada ležela půl dne. Byl před námi víkend, tak jsme se do skládání pustili hned v sobotu ráno. Můj časový odhad, z hlediska „zkušeného nábytkáře“ byl půl dne. Realita byla ovšem taková, že jsme jednu postel, dvě komody a dvě policové skříně, skládali dohromady asi 16 hodin, tudíž dva pracovní dny. :)

Nábytek byl hodně levný, což poukazovalo na vše. Okopírovaný polský návod, kde každá druhá stránka chyběla, až podezřele lehké kusy nábytku, hromada plastových záslepek a hrozná kvalita vyfrézovaných děr. Tento typ nábytku se vyrábí v obrovských sériových výrobách a jednotlivé kusy jsou tzv. „univerzály“. Co to znamená? To znamená, že bok skříně v jedné řadě nábytku, může být strop komody v další řadě nábytku. :) Chci tím říct, že když je návod nepoužitelný, nedá se postupovat ani odhadem, protože každý díl má v sobě tisíc děr, ale vy ve skutečnosti můžete použít třeba jen čtyři. Nakonec jsme se pomocí vylučovací metody dostali po 16ti hodinách ke zdárnému výsledku. :)

U zasloužené kávy jsme se sešli s celou rodinou a začali to, co se nám přihodilo aplikovat do našeho podnikání. Shodli jsme se na tom, že když člověk neví, že je mezi nábytkem od nás a polským nábytkem v „krabicích rozdíl“ půjde logicky po ceně. Vezmeme-li v potaz všechny náležitosti okolo, zjistíme, že cena tak nízká nebyla.

 Vzpomenout si nebylo těžké. Prvně ta nepříjemnost se spediční službou (štěstí bylo, že se k tomu v depu chovali šetrně a nic nebylo poškozené). Potom jsem to musel všechno nanosit do pokoje, kde měl nábytek stát. Pokoj už měl nový koberec a vymalováno, takže jsme raději stejně odnosili všechny krabice do dílny, protože už jsme věděli, že to úplně čistá práce nebude. Nakonec jsme vše zakončili dvou denním maratonem ve skládání nábytku. Je pravda, že jsme se u toho vystřídali dva, takže každý jsme tomu obětovali „jenom“ jeden pracovní den. J

V té chvíli nám to všechno došlo. Díky ti polský nábytku!

Děláme to jinak a jsme v tom dobří

Naše největší zaměření spadá do oblasti kanceláří a firemních interiérů. Všichni jsme dnes ve svých pracích hodně časově vytíženi a v kanceláři trávíme hodně času. Netíží nás jenom vybavení kanceláře, ale záleží nám i na tom, jak se v naší kanceláři cítíme a jaký to má vliv na naše zdraví. Začali jsme nad tímto nahlas přemýšlet.

1) Úkol zněl jasně. Dát dohromady všechno, co víme, nebo co vědí ještě zkušenější a vložit to někam, kde čerpáme většinu informací, tedy na internet. Informací není nikdy dost a navíc pro řadu z Vás je vybavení kanceláře investicí na několik let. A když mě něco stojí peníze, tak je chci investovat dobře.

2) Když už budu mít informace a představu, co přesně potřebuji, můžu okamžitě přistoupit k nejrychlejší cestě ke kanceláři a vše nakoupit přes internet. Ale POZOR!!! Nechci dopravu spediční službou, žádné „krabice a prkýnka“, žádné nošení někam a pak montáž dva dny, žádný polský nábytek. Všechno chci zajistit vlastní dopravou (žádná spediční služba), nábytek bude v celku složený a kvalitně sklížený, a montáž chci od oborníků. Určitě chci vědět kolik přesně zaplatím. Nechci, aby mi pak někdo řekl, že vynešení do prvního patra je levnější než do pátého. Chci to jinak. Dopravu a montáž započtenou v ceně a ani o korunu navíc.

3) Mám informace, ale pořád si to nedokážu představit. Ocenil bych, kdyby mi někdo poradil, a mou představu přenesl do reálu. Nemám čas nikam jezdit, takže schůzka přímo na firmě by pro mě byla ideální. Na druhou stranu, kdybych se dozvěděl, že se někde v mojí blízkosti pořádá seminář ohledně vybavení kanceláří, udělám si čas a rád se připojím. Beru také v úvahu, že to za mě musí někdo vymyslet a rád si tuto službu zaplatím, ale očekávám trochu péče, vizualizaci a přesné řešení včetně cenové nabídky.

Tohle všechno jsme během dalších měsíců přenesli do reality. Skoro každý den se s Vámi setkávám a pomáhám Vám na Vaší cestě k nové kanceláři. Pro ty z Vás, se kterými jsem se ještě nepotkal, se alespoň snažím vkládat na náš blog kvalitní témata. Věřte tomu nebo ne, ale i tím Vám do budoucna ušetřím hodně Vašeho času a peněz. Vy se tak můžete naplno věnovat tomu, čemu rozumíte a co Vás živí a nemusíte se bát, že uděláte špatnou investici jako moje rodina v případě dětského pokoje. Když se mi podaří vytvořit příjemné pracovní prostředí, které má výborný vliv na Vaši práci, je to pro mě další motivace ve své práci pokračovat a dělat ji tak, jak nejlépe dovedu.

 

 

 

 

 

 

Ať se Vám v novém pracovním prostředí daří!!!                                             Drahoslav Menčík